31 Ocak 2018 Çarşamba

MORSEVER ANNEDEN KIZINA....

MERHABALAR;

Kızım için ördüğüm kapüşonlu hırkayı paylaşmak istiyorum sizlerle. Geçtiğimiz ay uzun zamandır alışveriş yaptığım tuhafiye kapanma kararı aldı. Elindeki ürünleri de nakde çevirmek için daha uygun fiyatlara sattı. Ben kendimi indirime öyle kaptırmışım ki; yaklaşık 30 yumak ip aldım. Bu iplerin içinde 12 tane Alize Süperlana Midi vardı. Aslında niyetim kızım ile kendime hırka örmekti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Kızımın hırkasına yaklaşık 750 gr. gidince kalan ipi de yine kızıma yelek öreyim istedim. Yeleğin ayrıntılarını diğer postta paylaşacağım. Gelelim Kapüşonlu hırkamıza...


Hırkamızı her zaman yaptığım gibi örgüde dikiş izi sevmediğim için; bütün örmeyim istedim. Tüm gövdeye 210 ilmek ile başladım. Pirinç örgü ile başladım. 24 sıra (12 diş) tekli pirinç örgü yaptıktan sonra örneği kurdum. 15’er ilmek ön biyelere ayırdıktan sonra; 7 adet 12’şer ilmeklik çift burgu için düz örgü örerken, düz örgülerin arasına 6 adet 16 ilmekten oluşan pirinç örgülere devam ettim. Bu arada biye üzerine düğme için ilik açtım. (Tüm gövde boyunca 8 düğme iliği açtım) 


Kol altına geldiğimde ilmekleri ayırdım. Her ne kadar takma kol yapsam da biraz düşük kol görüntüsü olsun diye; fazla ilmek azaltmadım. 


Kolları ise; 44 ilmek ile pirinç örgü ile başladım. 20 sıra (10 diş) pirinç ördükten sonra; 16 ilmek pirinç, 12 ilmek düz, 16 ilmek pirinç olmak üzere örneği kurdum. Belli aralıklarla ilmek artışı yaparak kolu genişlettim. Uygun uzunluğa gelince kolu 3,2,1,1,1,... kestim. 24 ilmek kalınca 5,5,5,5,4 olmak üzere 5 defada bitirdim.  


Kapüşon için yakadan ilmek çıkararak kapüşonu yaptım. 


Kapüşonu başın üst kısmına gelecek kısımdan çift yönlü keserek; birleştirdim. Ardından Alize Flower ile kapüşon çevresine ve kol ağızlarından ilmek çıkararak kızımın hırkasına çiçek açtırdım. Kapüşonu son dönemin modası ponpon ile süsledim. Bu arada atladığım bir ayrıntı da yeleğin ve hırkanın çevresini tığ ile oyaladım. 


Hırkamız ve yeleğimiz giyilmeye hazır. Hırkayı aynı zamanda baharda eğitime giderken mont olarak da kullanmayı düşünüyorum. İnşallah sağlıkla giyer güzel kızım.

Kızımın Yeleği ile yakında GÖRÜŞMEK ÜZERE.... 
SEVGİLER... 

1 yorum :

  1. Muhteşem olmuş canım ellerine sağlık güle güle giyinsin prenses...

    YanıtlaSil

Yorum yazmak için vakit harcadığınız için Teşekkürler...

Yorumlarınız benim için değerlidir.ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN..SEVGİLER...

Yorumunuz blog sahibininin onayından sonra görülecektir.