6 Aralık 2014 Cumartesi

10 AŞAMADA BAYKUŞLU BOT NASIL ÖRÜLÜR?


Merhabalar, Blog Dostlarım; 

Geçtiğimiz hafta kızım için ördüğüm Baykuşlu Montu, Şapka ve Botları paylaşmıştım. Bugün de sizlerle paylaştığım botların yapım aşamalarını paylaşmak istiyorum..  


Elinize tığınızı, istediğiniz renkte ipinizi alın da başlayalım. Ben Kartopu Flora tercih ettim. 100 gr. ip fazla bile geldi. Süslemeler için kullanılacakları da montun detaylarıyla aynı renkte seçtim elbette. 


Botun numarası 25, Kızım 24 numara giyiyor aslında ama astarlanacağı için büyük yaptım biraz. 


1.      AŞAMA :  25 zincir ile başlıyoruz patiğimize. Ardından 7 adet 3’lü, 7 adet 2’li ve 6 adet de yarım trabzan (bir boş al bir kerede ör) yapıyoruz.2.     AŞAMA: Sıra başındaki 1 adet 3’lü trabzanın içerisine 14 ve sıra sonundaki 1 adet yarım trabzanın içerisine 11 adet 3’lü trabzan yapılarak patiğin burun ve topuk yuvarlağı yapılır. Bundan sonraki sıralarda arttırımlar topuk ve burun için hazırladığımız yarım daireler üzerinden yapılacaktır. Kalan trabzanlar üzerinden artırım yapılmayacaktır.


3.     AŞAMA :  Sabit kalan bölümler dışındaki burun için yapmış olduğumuz 14 adet 3’lü trabzanda her göze 2 defa batılarak 22, topuk için yapılan 11 adet 3’lü trabzanda ise bir göze 2 defa batılarak 20 trabzana ulaşıyoruz.


4.     AŞAMA :  Bu sıramızda topuk ve burun kısımlarını örerken bir deliğe 2 ikinci deliğe ise 1 defa 3’lü trabzan yaparak, kalan trabzanları olduğu gibi örerek tabanımızı genişletiyoruz.


5.     AŞAMA :  Bu sırada hiç artırım yapmadan yarım trabzan yaparak tabanımızı tamamlıyoruz. Ben kızımın ayak büyüklüğüne bu şekliyle daha iyi uyum sağlayacağı için yarım trabzanı tercih ettim. Tabanın daha büyük olmasını isteyenler 3’lü trabzan ile devam edebilirler. 3’lü trabzan kızım için büyük olacaktı.


 6.     AŞAMA: Herhangi bir artırım yapmadan botumuzun gövdesini 2 sıra yükseltiyoruz.


7.     AŞAMA: Gövdenin 3. Sırasını yaparken topuk kısmını aynı sayılarla örmeye devam ederken; burun kısmındaki trabzanları 2’şerli birlikte örüyoruz. Bu şekilde botun burun kısmına form vermeye başlıyoruz.8.    AŞAMA: Gövdenin 4. Ve 5. sırasında daha önceki sırada olduğu gibi burun kısmını daraltırken topuğu aynı sayılarla örmeye devam ediyoruz.
9.     AŞAMA: Gövdenin 6. Sırasında burun kısmında zaten azalmış olan trabzanları iki kerede keserek burun kısmını tamamlıyoruz.


10.AŞAMA: Bundan sonraki sırlarda her hangi bir azaltma ya da arttırma yapmadan botumuzun bilek kısmını istediğimiz yükseklikte örüyoruz. Ben 6 sıra örmeyi tercih ettim. Küçük bir açıklamada daha bulunayım. Botları bu şekilde tamamladıktan ve fotoğrafladıktan sonra özellikle astarladıktan sonra giydirmenin zor olacağını fark ettim. Kızım uyurken denemeden tamamlamıştı çünkü. Ardından söktüm ve bilek kısmını dönerek değil de açık bırakarak ördüm. Bu kısımda tercih sizin. 


Örme kısmının 10 aşamasını tamamlıyoruz böylece.


Gelelim astarlama aşamasına… Astar için polar kumaş ve taban için otellerde verilen terliklerden faydalandım. Giymediğimiz terlikleri getirmiştim tatilden.


 Önce tabanın, sonra da gövdenin kalıbını çıkardım. Parçaları kestim.
Önce patiğin içini astarladım. Ardından tabana kestiğim parçayı tabana yerleştirdikten sonra polar yardımıyla patiğe tabanı monte ettim.


Son olarak da baykuş gözlerini gaga ve kulaklarını şapkayla uyumlu bir biçimde monte ederek ve düğme dikerek botları giyilmek üzere hazırladım.


Bu da şapkamız.. 


YENİ ÇALIŞMALARLA GÖRÜŞMEK ÜZERE...

SEVGİLER... 

12 yorum :

 1. çok güzel olmuş blogunuzu filizin evi sayesinde keşfettim geçmiş yayınlarınıza da göz attım bence en gözde örgü blogu olmalısınız ..el emeği gibisi yok ellerinize sağlık kızınıza da çok yakışacağını düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz BENİM KÜÇÜK DÜNYAM... güzel iltifatlarınıza teşekkürler sevgiler..

   Sil
 2. ellerine sağlık canım çok güzel olmuş iyi günlerde sağlıkla kullansın küçük prenses :))

  YanıtlaSil
 3. Çokk çok beğendim ellerine sağlık canım bu otel terliklerinden bende de var bakalım ne zaman kullanırım:)
  sağlıkla giyilsinler çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler Hatice hanım.. büyükler için örgü ev terlikleri de yapıyorlar bu otel terliklerinden.. onu da denemek istiyorum.. ama taban biraz ince olur gibi geliyor.

   Sil
 4. Ne guzel anlatmışsınız resımlerde harika. Cok guzel bunlarda valla. Bayıldım. Emegınıze saglık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşeükkürler Selma ve Melikenin düşler Atölyesi..

   Sil
 5. Cok güzel renkler, ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Çok şirinler elinize sağlık :)

  YanıtlaSil

Yorum yazmak için vakit harcadığınız için Teşekkürler...

Yorumlarınız benim için değerlidir.ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN..SEVGİLER...

Yorumunuz blog sahibininin onayından sonra görülecektir.